Yassı Yol ve Yassı Taş

Yazının Tamamı Cahit ÜNCÜ ye aittir.

BARLA’nın sembollerinden ikisi…Yassı Yol ve Yassı Taş

Barla’nın güneyindeki vadiden akan Dereardı Deresi’nin karşı yamacında, Sığırönü’nden Harmanyeri’ne çıkılan meyilli yola Yassı Yol dendiğini hemen hepimiz biliriz. Barla’yı İlama’ya ve Eğrenli yaylalarına bağlayan bu tarihî yolun tamamı olmasa da büyük bir kısmı taş döşenerek yapılmış. Eski önemini kaybettiği için bakımsız durumda kalan bu taş yolun tarihçesi hakkında bir bilgi var mıdır bilmiyoruz.

Dere tarafına bakan bazı yerlerine duvarlar örülmek suretiyle sağlamlaştırılmış olan bu yolun yaklaşık olarak ortalarında, üstü düz ama yere oturan alt kısmı yuvarlak büyük bir kaya durmakta. Yassı Taş diye bildiğimiz bu taş Barlamızın sembollerinden biridir.

Bedîüzzaman Hazretleri’nin Eğrenli taraflarına gidip gelirken dinlenmek için üstüne çıkıp oturmuş olduğunu bildiğimiz bu taş hakkında anlatılan bir tevatür de vardır. Çok inandırıcı olmayan o tevatürü anlatmak yerine, rahmetli anneannemden edindiğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Barla’da yaşayan ve herkesin sevip saydığı Allah dostu bir zatın vefat ettiği gece, yukarısındaki kayalıktan koparak düşmüş bu taş şu andaki yerine. İlginç olansa, hayli dik olan o yamaçta yassı olan yüzeyinin değil de yuvarlak olan yüzeyinin üstünde durması. Aradan geçen zaman içinde Barla’da yaşanan zelzelelere rağmen, adeta yer çekimi kanununa kafa tutarcasına yerinde kalmış. Kalmaya da devam edecek gibi görünmekte.

 

 

Bu da Yassı Taş’ın Yokuşbaşı altından görünüşü.

Share This