Yıllardır yapmayı düşündüğümüz ama şimdiye kadar teşebbüs etmediğimiz bir projemizi, hemşehrilerimize duyurmak istiyoruz. Dünyadan Ahiret âlemine göçüp gitmiş olan dedelerimizin, babalarımızın, kısacası Barlalı büyüklerimizin fotoğraflarından oluşan bir albüm yapma arzusundayız. Siyah-beyaz olur, renkli olur, aile albümlerinizi süsleyen büyüklerinizin fotoğraflarını bir tarayıcıdan geçirip bize gönderin, “Kimler Geldi Kimler Geçti” isimli köşemizde yayınlayalım. Hafızalarımızdan silinip giden simalarını yeniden hatırlayıp, arkalarından fatihalar göndermeye vesile olalım. Sitemizde geleceğe dönük anlamlı bir miras bırakalım.

 

Bu çalışma, çocuklarımıza, torunlarımıza geçmişlerindeki büyüklerini tanıma ve onları rahmetle yâdetme imkanı vermek açısından isabetli olacaktır diye düşünüyoruz. Ne kadar çok fotoğraf gönderirsek, albümümüz o kadar zengin olacaktır.

 

Yalnız fotoğrafları göndermeden önce, fotoğraf kime aitse onun ismini, hangi sülaleden olduğunu ve şayet biliniyorsa doğum-ölüm tarihlerini yazın. Şöyle ki;

 

mesela taratılan fotoğrafın ismi ‘img-001’ olsun. Siz o ismi örneğin, ‘Çil Velilerin Hüseyin oğlu İrfan Budak, 1890-1965’ gibi değiştirip gönderirseniz karışmalara meydan vermemiş olursunuz. Her fotoğrafın kimlik ismi mutlaka yazılmalı. İsmi yazılmamış fotoğraflar, “İsmi Bilinmeyenler” bölümünde yayınlanacak olup, ancak onları tanıyıp isimlerini bilenlerin siteye yazmaları halinde “Kimler Geldi Kimler Geçti” albümünde yayınlanabilecektir. 

 

Haydi bir boş vaktimizde, seçtiğimiz fotoğrafları bir kutuya koyup flash diskimizle birlikte soluğu en yakınımızdaki kırtasiyecide alalım. Cep telefonu kamerası ile çekilen fotoğraflarda netlik ve ışık yansıması gibi sorunlar yaşandığı için tarayıcıdan geçirmenin en sağlıklı yöntem olduğunu artık herkes biliyor.

Fotoğraflarınızı göndereceğiniz e-mail adresimiz:

[email protected]

NOT: İleride bu fotoğraflardan oluşan albümü matbaada bastırarak, isteyen hemşehrilerimize makul bir ücret karşılığında dağıtma imkanı bulabileceğimizi umuyoruz.

Güzel bir kaynak olması dileklerimizle…

Muharrem Uyar (mummy)

Share This