Berber Mehmet dayı ve Saniye teyze

Yazının Tamamı Cahit ÜNCÜ ye aittir.

Güzel sahiplerinin ardından ağlayan Nur’lu ev.

Çok değil bundan elli yıl kadar önce, Berber Mehmet dayı ile hanımı Saniye teyzenin sıcacık yuvasıdır o.
Mehmet dayı Barla’nın berberidir. Evinin alt girişinde bulunan küçük dükkanında, hoş sohbetler eşliğinde traş etmiştir yıllarca Barla’nın ağalarını, beylerini ve çocuklarını. Tâ ki, Dutağaç’taki güllüğünde gül toplarken ansızın gelen ‘inme’ye kadar. Vücudunun bir tarafı felç olan Barla’nın Berber Mehmet dayısı, artık traş etmek bir yana, hiç terketmediği camisine bastonuna dayanarak güçlükle gidip gelebilecektir. Hem de vefatına kadar bırakmamak kaydıyla.

Hanımı Saniye teyze, Yokuşbaşı Camii imamı Muhacir Hafız Ahmet Efendi’nin kızıdır. Çocukluğu ve genç kızlığı Bedîüzzaman Hazretleri’ne hizmetle geçen Saniye teyze, sonraki yıllarını Kur’an öğretmenliğine adayacaktır. Sayıları yüzlerle ifade edilecek olan çocuklara Kur’an okumayı öğretecek, belki de Barla tarihinde en çok talebesi olan Kur’an hocalarından biri olacaktır.

Onlar Barla’dan, bu evden göçeli kırk seneden fazla bir zaman geçti lakin, asaletleriyle ve güzel hizmetleriyle belki kıyamete kadar hayırla ve dua ile yâd edilmeye devam edecekler inşaallah.
Hiç çocukları olmamış olsa da, Kur’an hizmeti adına evlerini açıp yetiştirdikleri çocukların her biri vefalı birer evlat gibi, arkalarından onlara fatihalar göndermeye devam ediyorlar.

İnşaallah şu mahzûn evleri de yıkılıp yok olmadan önce, layık olduğu ilgiyle ayağa kaldırılıp, Barlamız’a yeniden kazandırılır.

Bu aziz insanlarımızın ruhlarına birer fatiha okumayı ihmal etmeyelim lütfen. Allah ruhlarını şâd, mekanlarını Firdevs Cenneti eylesin. Amin.

Share This